Ürünlerimiz

Plaka Tanıma Sistemi

Tamamı kendi yazılım ekibimiz tarafından geliştirilen plaka tanıma sistemi miz ile standardın dışına çıkarak birçok özel projeye imzamızı attık.

Yemekhane Kontrol

Yemekhane kontrol sistemlerinde donanım ve yazılım entegrasyonları ile projenize özel masaüstü yazılımların yanı sıra web tabanlı ve mobil işletim sistemli entegre çözümler sunuyoruz.

Personel Takip Sistemleri

Personel takip sistemlerini standart kalıplardan çıkarıp ihtiyaca özel çözümler sunuyoruz. Masaüstü, Web ve Mobil Yazılımlar geliştiriyoruz.
Otopark Sistemleri
Otopark sistemlerinde kullanılan donanım ve yazılımları kendi AR-GE ekibimiz ile geliştirerek yepyeni çözümler sunuyoruz. Masaüstü, Web, Mobil Otopark yazılımları geliştiriyoruz.

Turnike Sistemleri

Turnike sistemi üreticisi olarak içerisinde yazılım ve elektroniğin olduğu turnikelerimizi üretmenin gururunu yaşıyoruz.
Spor salonu sistemleri
Kendi üretimimiz olan turnikelerimizdeki panel yapısını spor salonu yazılımlarımızla entegre hale getirerek çok işlevli çözümler sunuyoruz

Plaka Tanıma Sistemi

     Plaka tanıma sistemi genel olarak araç plakalarının bir kamera ile alınan resimleri bilgisayar ortamındaki çeşitli yazılımlar vasıtası ile taranarak içerisinden plakanın çözümlenerek alınıp okunması ve buna bağlı olarak bariyeri yada kapıyı açıp,plakayı kaydetmesi tarzında bilinmektedir. Aslında durum genel olarak bu şekilde özetlenebilsede arkasında birçok detay ve parametrenin matematiksel işlemler kullanılarak çeşitli senaryo ve görüntü işleme tekniklerinin kullanıldığı bilinmelidir.

Plaka Tanıma Sisteminin Kullanım Amaçları

Plaka tanıma sistemi farklı alanlarda farklı amaçlar için kullanılabilir.Kullanım alanlarından bazıları şu şekildedir.

- Site giriş çıkışlarının güvenliği ve otomasyonu
- Kaybolan yada çalınan araçların tespit edilmesi
- Ücretli otoparklarda ücretlendirme otomasyonu olarak kullanılması

Plaka Tanıma Sistemleri Kullanım Alanları

- Otopark plaka tanıma sistemi
- Site plaka tanıma sistemi
- Ücretli otopark plaka tanıma sistemi
- Mobil plaka tanıma sistemi
- Otoyol plaka tanıma sistemi

Plaka tanıma sistemi fiyatı

Plaka tanıma sistemi kullanım alanına,amacına ve tipine göre fiyatlandırılır.
Plaka tanıma sistemi fiyatları için lütfen buraya tıklayınız.

Plaka Tanıma Sisteminin Faydaları

- Barkod,etiket,fiş ve kumanda gibi materyalleri kullanma zorunluluğu ortadan kalkar.
- Geçişler plaka okunarak sistem tarafından yapıldığı için bekleme süresi azalır.
- Sistem plaka okunarak milisaniyeler içinde karar verdiği için yoğunluk azalır.
- Şüpheli ve yabancı araçlar diğerlerinden filtrelenerek ayrılır,hızlı tespit edilir.
- İstenen zamanlardaki tanımlı yada tanımsız araçların raporları detaylı olarak alınabilir.
- Kapı bazında,zaman bazında, otopark noktası,araç sayısı bazında kısıtlama yapılabilir.
- İstenen raporlar istenen mail adreslerine otomatik olarak gönderilebilir.

Otopark Plaka Tanıma Sistemi

Birçok otoparkta yaşanan park yeri sorunları,giriş-çıkış noktalarındaki beklemeye bağlı trafik yoğunlukları gibi nedenlerden dolayı plaka tanıma sistemi tercih edilmeye başlanmıştır.Bariyer kumandası,kart yada etiket taşıma gibi zahmetlerden araç sahipleri kurtulmuştur.Çözüm arge firması olarak kendi bünyemizdeki mühendislerimiz tarafından %100 yerli olarak geliştirilen plaka tanıma sistemimiz birçok otopark,site,avm,fabrika yada kamu kuruluşu  tarafından tercih edilerek sorunsuz olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Ücretli Otopark Plaka Tanıma Sistemi

Ücreti otoparklarda araçların giriş ve çıkışta plakalarının okunarak otoparkta kaldığı süreyi hesaplayan sistemlerdir.Biletli otopark sistemleriyle entegre çalışabilen sistemimiz plakayı okuyarak istenirse biletin üzerine plakayı yazdırmaya olanak sağlar.Ücretli otopark plaka tanıma sistemimiz aynı zamanda otoparklarda abonelik şeklind işleyen abonelik yapısınıda desteklemektedir.

Mobil Plaka Tanıma Sistemi

Mobil plaka tanıma sistemi seyir halinde bir araç üzerine konumlandırılan bir kamera ve sistem yazılımının enterge olarak çalışması ile birlikte istenen şeritteki araçların plakalarını okuyarak sisteme kaydetmesi şeklinde çalışır.Hacizliyada aranan araçların önceden veri tabanına kaydedilmesi ile okunan plakaların eşleştirilerek seyir halinde iken bu araçların tespit edilmesini sağlar.

Otoyol Plaka Tanıma Sistemi

Otoyol plaka tanıma sistemi belirlenen güzergahtaki otoyolların üzerine kurulan,çalıntıve aranan araçların tespit edilmesi amaçlanarak kullanılan sistemlerdir.Otoyol plaka tanıma sistemi aynı zamanda iki farklı noktaya kurularak iki nokta arasındaki yasal hız sınırının ihlal edilmesinin tespiti içinde kullanılmaktadır.Ysal hız sınırını ihlal eden araçların plakaları okunarak gerekli birimlere anlık olarak raporlar online olarak gönderilmektedir.

Plaka Okuma Sistemi Genel Özellikler

 • Gündüz %98 gece %99 oranında doğru okuma başarısı
 • Plakayı 9 milisaniye içerisinde tanıyabilme
 • Kare ve yabancı plakaların okunabilmesi
 • 220 km/saat hızla geçen araç plakasını tanıyabilme
 • Arda arda gelen araçların plakalarını hızlı bir şekilde tanıyabilme
 • Gece ve gündüz farklı ışık koşullarında çalışabilme özelliği
 • Sistemden geçen tüm araç plakalarını kayıt etme (Plaka, Saat, Tarih ve Güzergah)
 • Kayıt edilen plakaların sorgulanması ve raporlanması
 • Kullanıcı yetkilendirilmesi ve uzaktan yönetimi
 • Otomatik bariyer tetikleme ve kontrollü
 • Araç altı izleme sistemi
 • Otomatik fiş ve etiket basma
 • İzinli ve abone araçların otomatik geçişini sağlama
 • Otomatik olarak araçların park alanına giriş çıkışlarının kontrolü
 • Arabaların park alanını kullanımları hakkında bilgi edinimi
 • Kırmızı ışık ihlal tespit sistemi
 • Hız ihlal tespit sistemi
 • Her türlü veritabanı ile entegrasyon
 • Kolay kullanım ara yüzü , kolay kurulum
 • Firma otomasyonlarına bilgi gönderme ve alma
 • Esnek altyapısı ile müşteriye özel çözüm ve raporlama sistemi üretebilme

Plaka Tanıma Sistemi Teknolojisi

     Plaka tanıma sisteminde biraz detaya inilecek olunursa öncelikle bilinmesi gereken sistemin 2 ana unusurdan oluştuğudur.Birincisi aracın görüntüsünü video olarak alıp yazılıma gönderen kameradır.Kamera güvenlik kamerası sektöründede sıkça kullanılan "ıp kameradır".Ip kamera aldığı görüntüyü "rtsp" heberleşme protokolü kullanarak bilgisayar üzerinde koşan yazılıma aktarır.Ip kameradan gelen görüntü "frame" dediğimiz her saniyede 1 adet resim karesi olan ve peşpeşe resimleri birbiri ardına bağlayarak video dediğimiz görüntüyü meydana getirir.Ip kameralar genellikle yüksek çözünürlüklü kameralardır .Plaka tanıma sisteminde kullanılması uygun olan görüntü çözünürlükleri 720p:720*1280 ve 1080p:1080*1920 piksel boyutlarındadır.Yatay ve dikeydeki piksel sayıları çarpılarak resmin toplam piksel değeri bulunur.Çözünürlük değerlerinin yanı sıra resim yakalama yani frame 'FPS' de plaka tanıma sisteminde kritik rol oynamaktadır.Saniyede alınan resim sayısı standart ıp kameralarda maximum 25fps/sn dir.Yani bir saniyede 25 adet resim çekilerek alınmasıdır.Eğer saniyedeki resim karesi hızı düşerse doğru orantılı olarak total videodada sekmeler yaşanacak ve plaka istenen aralıklara denk gelmeyeceği için resim tarama ve okumadada sekme ve kaçırmalarda yaşanacaktır.

1 fps ile 30 fps karşılaştırıldığındaki arabanın videodaki sekme hali.

1 fps ile 30 fps karşılaştırıldığındaki arabanın videodaki sekme hali.

Kamera Pozlama Hızı “SHUTTER”

Shutter yani pozlama hızı plaka tanıma sisteminde kullanılacak kamerada olmazsa olmazlardan biridir.Eğer kameranız shutter ayarı yapılamayan bir kamera ise gelen görüntüdeki her resim hayalet akışı dediğimiz birbiri ardına sürüklenen piksellerden oluşan bozuk ve anlaşılamayan bir biçimde görünür. Işığın görüntü sensörü üzerindeki kalacağı sürenin belirlenmesine shutter denir. Genellikle plaka tanıma sistemlerinde minimum 500 maksimum 8000 aralığında değer verilir.Ortamın aydınlatmasına bağlı olarak bu değerler değişkenlik gösterebilmektedir.

Shutter 1/2 iken ve shutter 1/1000 iken çekicin görüntülenmesi.

Shutter 1/2 iken ve shutter 1/1000 iken çekicin görüntülenmesi.

Plaka Tanıma Yazılımı, Plaka Okuma Yazılımı

Plaka tanıma yazılımı bahsettiğimiz 2 ana unsurdan belkide en önemli olan unsurdur.Biz kameradan aldığımız görüntüyü yazılıma aktararak işi artık tamamen yazılıma bırakmış oluruz.Yazılım aldığı görüntüyü analitik ve görüntü işleme teknolojisi kullanarak yatayda ve dikeyde yaptığı taramalar ile içerisinde önce rakam yada harflerin olup olmadığına bakar.Rakam yada harflerden bir yada birkaç adet bulabildi ise  o rakam yada harflerin bulunduğu kümeciği plaka olarak ön değerlendirmede tutar.Eğer içinde barindırdığı rakam ve harfler istediğimiz sıralamaya uygun ise bunları tekrar ayrıştırır ve yan yana getirerek sayısal veriye çevirir.Sayısal veri genelde bizim istediğimiz rakam ve harf kümesinden oluşmaktadır ama tarama sadece plakayı değil resmin içerisindeki tüm harf ve rakamları taramaya çalışır.Bu esnada plaka dışındada birçok yazı yada benzer harf kümecikleride bu taramaya takılır.Bu tarama işleminin genel ismi görüntü işleme yani "image processing" olarak bilinmektedir.

Saniyede alınan 25 fps tek tek taranarak içerisinde harf yada rakam kümecikleri aranır.Yazılım resimden ayrıştırdığı harf yada kümecikleri sayısal veri haline getirdikten sonra yazılımın veritababına gönderir.Yazılım veritabanına gelen bu bilgi ile önceden kurgulanmış senaryoya göre çeşitli işlemleri tetikler örneğin kapıyı aç, uyarı ver, rapor sütununa yaz gibi.

plaka-tanima-sistemleri.jpg

Plaka Tanıma Sisteminde Kullanılacak Bilgisayar

    Plaka tanıma yazılımlarında bugünkü tabiri ile i3 işlemcili i5 işlemcili i7 işlemcili yada xeon işlemcili bilgisayarlar kullanılmaktadır.Burada kritik nokta tarama işlemini yapan birim olan işlemcidir.Eğer işlemci tarama işlemini yapacak kadar performansa sahipse problem yoktur.Fakat işlemci ram dediğimiz ara birimden kendine gönderilen iş parçacıklarını istenen zaman aralığında (milisaniyeler söz konusu) bitiremiyorsa sürekli arkada iş parçacıkları birikecek ve bu durum bilgisayarın donması yada cevap veremiyor olması durumuna kadar gidecektir.Tavsiye edilen kamera/ bilgisayar konfigrasyonu şu şekildedir.
    Plaka Tanıma yazılımı, Windows 7 service pack 1 ve daha yeni işletim sistemlerinde stabil olarak çalışmaktadır. Plaka Tanıma Yazılımı Sanal bilgisayarlarda kurulan işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışmaktadır.
1 / 2 kamera i3 işlemci
2 / 4 kamera i5 işlemci
4 / 8 kamera i7 işlemcili bilgisayar konfigrasyonlarını kullanabilmekteyiz.

page-title-bg-ash.png

Plaka Tanıma Yazılımı, Geçiş Kontrol Yazılımları Üreticisi Olan Firmamız..

Bize Ulaşın

captcha
BİZE ULAŞIN

İşletmeniz için uygun ve güvenilir çözümler ister misiniz?

Copyright © 2018 Çözüm Arge, Plaka Tanıma Sistemi

Search

Perpa Tic. Merkezi A Blok Kat 8 No :782 Okmeydanı – Şişli / İSTANBUL